sobota, 4 września 2010

Coś dla sprzętowców

Sobota wieczór. Pada deszcz. Jak na początek września - cholernie zimno. Nic, tylko utknąć w domu, ewentualnie centrum handlowym. Tych drugich nienawidzę, więc pozostaje tylko jedna możliwość. Siedzę sobie z kubkiem herbaty, wykończony po całym dniu i próbuję coś sensownego napisać przy muzyce fantastycznego AC/DC (teraz akurat niezapomniany utwór Highway to hell).

Nie moje użalanie się nad sobą jest jednak tematem tego posta. Każdy choć trochę zorientowany w tematyce hardware musi przyznać, że na polskim rynku księgarskim brak pozycji poświęconych systemom BIOS. Owszem, wiele tzw. „cegieł” dotyczących hardware (np. świetna Anatomia PC Piotra Metzgera czy Rozbudowa i naprawa komputerów PC Scotta Muellera) zawiera jeden, rzadziej kilka rozdziałów poświęconych tej tematyce. Jednak owo kluczowe zagadnienie jest w nich omówione raczej bez zagłębiania się w szczegóły, najczęściej z dołączonym odesłaniem do bardziej fachowej literatury, niestety często niedostępnej w języku polskim. Sprawa nie jest jednak tak beznadziejna, jak się początkowo może wydawać. Kilka lat temu pojawiła się na polskim rynku książka BIOS. Przewodnik i jej skrócona wersja BIOS. Leksykon kieszonkowy.


Autorów tej pracy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Duet Bartosz Danowski i Andrzej Pyrchla powinien być znany wszystkim, którzy choć trochę mają wspólnego ze sprzętem komputerowym. Wiele ich książek, jak zresztą i ta, zyskuje status bestsellera i rozchodzi się w kilkunastu tysiącach egzemplarzy. Miliony polskich serwisantów nie mogą się mylić...

Lekturę rozpoczynamy - a jakżeby inaczej - od... wstępu. Zamiarem autorów nie jest jednak zanudzanie Czytelnika i od razu przechodzimy do zagadnień praktycznych.

Pierwszy rozdział to przypomnienie podstawowych funkcji BIOS-u i jego sygnałów dźwiękowych (w żargonie określanych jako „titawa”). Następnie przedstawiona została alfabetyczna lista opcji systemu (jest ich ok. 1050). Osobiście nie znam lepszego zestawienia możliwości BIOS-u, wszystko jest dokładnie opisane, podane są przykładowe zastosowania.

Potem udajemy się do rozdziałów dotyczących resetowania systemu wejścia-wyjścia i metod jego aktualizacji.

A jeśli coś pójdzie nie tak?... Panowie Danowski i Pyrchla i na to mają radę - świetny opis ratowania w domowych warunkach uszkodzonych kości. BIOS-u. Większość problemów udaje się samemu rozwiązać, niekiedy konieczna jest jednak wizyta w wyspecjalizowanym serwisie.

Później następuje ciekawy opis modyfikacji systemu i technologii Dual-BIOS oraz konfiguracji kontrolera RAID.

Tę doskonałą książkę kończą dwa dodatki: spis oznaczeń płyt głównych bardzo przydatny w codziennej pracy dla serwisanta i dla zwykłego użytkownika przy zakupach podzespołów komputerowych oraz informacje, gdzie można znaleźć dodatkową pomoc i uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Książka została doskonale wydana, zawiera wiele ilustracji pomocnych przy wykonywaniu opisanych czynności. jedynym mankamentem pozycji jest miękka oprawa, dzięki czemu po intensywnym wykorzystywaniu kartki mogą wybierać wolność.

Książkę BIOS. Przewodnik. Wydanie IV polecam właściwie wszystkim zainteresowanym tematyką hardware. Pracownik serwisu znajdzie tutaj podręczne źródło informacji, a zwykły użytkownik pełny opis możliwości własnego PC-ta.

1 komentarz:

  1. O proszę jaka miła recenzja. Dziękuję w swoimi i Andrzeja imieniu.

    OdpowiedzUsuń